Saopćenja

Predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Mladen Ivanić primio je akreditivna pisma ambasadorice Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Maureen E. Cormack

16.1.2015

Predsjedavajući dr. Ivanić je poželio ambasadorici Cormack dobrodošlicu u BiH, te zahvalio za kontinuiranu podršku Sjedinjenih Američkih Država i pomoć pri reformskim naporima BiH na njenom putu ka članstvu u EU i NATO.
Ovom prilikom, predsjedavajući dr. Ivanić je informirao ambasadoricu Cormack da je Inicijativa za pokretanje i ubrzanje procesa europskih integracija u BiH od ministara vanjskih poslova Velike Britanije i Njemačke, usvojena od svih ministara vanjskih poslova članica Evropske unije, došla blagovremeno i pozitivno je primljena u BiH. Naglasio je da se u BiH podržava fokus na socio-ekonomskim reformama, što će omogućiti ekonomski rast i zapošljavanje.

Sjedinjene Američke Države će nastaviti biti istinski opredijeljene da pomognu Bosni i Hercegovini da postane demokratska i uspješna država, te da ostvari svoje evroatlantske ciljeve, kazala je prilikom predaje akreditivnih pisama ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država u BiH Maureen E. Cormack. Izrazila je spremnost SAD-a da sa evropskim partnerima usklađeno djeluje kako bi BiH vratili na put priključenja EU i NATO savezu. Naglasila je da BiH i SAD imaju dobre bilateralne odnose i da će biti istinski posvećena jačanju veza dvije zemlje. Jedan od važnijih ciljeva u radu novoimenovane ambasadorice Cormack će biti realizacija programa koji su fokusirani na mlade ljude i preduzetništvo, s ciljem otvaranja novih radnih mjesta i razvoja lokalne ekonomije.

Na kraju susreta predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Mladen Ivanić poželio je još jednom uspjeh u radu ambasadorici SAD-a u BiH Maureen E. Cormack i izrazio uvjerenje da će se bilateralni odnosi dvije zemlje u budućnosti razvijati na obostranu korist.

4 FOTO GALERIJA